Phone Number: : (02832) 250077

BEV, PHEV, HEV, mHEV jak się w tym połapać? Przewodnik po elektrotechnologiach w autach

Silnik spalinowy, spalając paliwo, wykorzystuje przemiany chemiczne i termodynamiczne. Natomiast jego elektryczny odpowiednik w związku z przepływem prądu wykorzystuje przemiany elektro- i magnetodynamiczne. –  znajduje się mechanizm korbowo-tłokowy, natomiast silnik „elektryka” składa się ze stojana i wirnika.

Tempo rozwoju infrastruktury ładowania zależy od zmiany filozofii zarządzania

Warto dowiedzieć się jednak więcej także na temat jego ładowania. Auto elektryczne ładuje się z zewnętrznego źródła zasilania, czyli poprzez podłączenie do gniazdka. Pojemność akumulatora i wybór metody jego ładowania to istotne czynniki, które wpływają na długość ładowania silnika elektrycznego. Silniki elektryczne zostały wynalezione mniej więcej w tym samym czasie, co silniki napędzane paliwami kopalnymi.

Elektryczny Macan nadjeżdża. Będzie game changerem na rynku bateryjnych SUVów

Zatem, w przypadku kontraktu na dostarczanie energii (ESC) usługa polega tylko na dostarczaniu energii klientowi, podczas gdy kontrakt na efekt energetyczni (EPC) obejmuje optymalizację dostawy energii i zwiększa efektywność energetyczną urządzeń i obiektów klienta. Kontrakt na efekt energetyczny posiada, zatem największy potencjał oszczędności. Kontrakt na efekt energetyczny (EPC) jest szczególnie zalecanym rozwiązaniem, jeżeli klient zamierza zmienić urządzenia i technologię w celu osiągnięcia korzyści w dziedzinie efektywności energetycznej, a wysokie początkowe nakłady inwestycyjne zniechęcają go do podjęcia takiego działania. EVS pozwala elastycznie wykorzystywać balast w celu zwiększenia wydajności pracy żurawia samochodowego – dodając ładunek na skrzynię, zyskujemy możliwość płynnej pracy nad kabiną. Należy jednak pamiętać o tym, że odejmowanie ładunku ze skrzyni analogicznie tę wydajność pracy dźwigu samochodowego zmniejsza. Szybką alternatywą dla ładowania w domowych warunkach są ogólnodostępne stacje ładowania.

Mapa elektromobilności

Możliwość darmowego parkowania w strefach płatnego parkowania oraz korzystania z tzw. Buspasów przez samochody z napędem wyłącznie elektrycznym jako zachęty do wykorzystywania tego rodzaju pojazdów[8]. HEV (Hybrid Electric Vehicle) – najstarsza, a co za tym idzie także najbardziej dopracowana technologia. Po protu klasyczna hybryda, w której mamy motor spalinowy (zazwyczaj wolnossący) plus dosyć mocną jednostkę, lub jednostki elektryczne.

  1. W Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii oraz Słowenii[1].
  2. Jednocześnie samochody napędzane benzyną lub ropą zaczęły zalewać rynek za sprawą fabryki Henry’ego Forda, która została otwarta w 1910 roku.
  3. Auta na prąd poruszały się z maksymalną prędkością 32 km/h i na jednym ładowaniu mogły przejechać od 50 do 80 kilometrów.
  4. Firma ESCO dostarcza rozwiązania umożliwiające obniżenie kosztu energii, a całkowite wynagrodzenie ESCO jest powiązane (częściowo lub całości) z efektywnością energetyczną wdrożonych rozwiązań.

Kalkulator oszczędności

Można przyjąć, że cena prądu w popularnej taryfie G11 wynosi średnio około 0,815 zł/kWh (według cennika standardowego na 2022 rok dla konsumentów Energa Obrót), a przeciętne zużycie energii w nowych pojazdach oscyluje pomiędzy 17 a 20 kWh/100 km. Oznacza to, że za przejechanie 100 km będzie kosztować od 13,6 do 16 zł. Ponadto montując instalację fotowoltaiczną oraz inteligentną ładowarkę, można jeszcze bardziej zmniejszyć wydatki. Zwolennicy elektromobilności często podkreślają, że e-auta są bardzo przyjazne dla środowiska ze względu na ich zeroemisyjność.

Wciąż jednak wśród kierowców krążą pewne mity i stereotypy na temat pojazdów elektrycznych. Czy samochody elektryczne są ekologiczne i czy warto je kupić? Celem wprowadzonej w 2010 roku dyrektywy maszynowej było zwiększenie stabilności pojazdu w czasie pracy. Tymczasem okazało się, że wymagania tej dyrektywy marka HMF spełniała już od 13 lat.

Jaki będzie nowy RS6 e-tron? Moc: ponad 800 KM, zasięg: 700 km

Jeżeli jednak oszczędności przekraczają gwarantowany poziom, wtedy klient musi płacić firmie ESCO uzgodniony procent oszczędności. Elektromobilność – całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym (ang. electric vehicles, w skrócie EV). W zamian za finansowanie firma ESCO podejmuje się kompleksowego zarządzania. Ze względu na złożoność i zawiłości zarządzania, firma ESCO zwykle preferuje dużych lub średnich klientów. Wynika z tego, że warto przystąpić do negocjacji z firmą ESCO, jeżeli potrzebne są duże nakłady inwestycyjne, ponieważ nakłady początkowe zostaną zminimalizowane lub wyeliminowane przez ESCO. Finansowanie wdrożenia projektu przez firmę nie obniża zdolności kredytowej klienta, który może wtedy wykorzystać swoje środki finansowe na inne potrzeby.

Dzięki inteligentnemu systemowi, który monitoruje pracę żurawia hds w tle, operator może skupić się w pełni na podnoszonym ładunku, nie martwiąc się tym, czy żuraw przenośny za moment nie utraci stabilności, stwarzając w ten sposób sytuację niebezpieczną. Operator dźwigu sterując hdsem, cały czas musiał zerkać też na pojazd i sprawdzać co się z nim dzieje i czy nie zachodzi ryzyko krytycznego przechylenia. Wystarczy wyobrazić sobie fakt, że operator dźwigu transportuje przy użyciu żurawia przenośnego olbrzymi kontener – tu liczy się precyzja (w grę wchodzą Dollar wzmacnia pozycję przed wydajnością Powella dosłownie centymetry!), a jeśli dodatkowo trzeba jeszcze kontrolować pojazd i jego stabilność, to praca staje się naprawdę dużym wyzwaniem! Wprowadzenie inteligentnego systemu EVS niejako zdjęło operatorowi dźwigu ciężar z barków – teraz jedynym zadaniem operatora jest skupienie się na pracy żurawiem samochodowym – EVS robi za niego resztę – czyli chroni maszynę przed przechyłem. MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) – zwane również „łagodnymi hybrydami”, choć niektórzy producenci próbują wprost mówić o nich „hybrydy”, co nie jest zgodne z prawdą.

Firma ESCO inwestuje, zatem w nowe urządzenia, które przez czas trwania umowy są własnością ESCO. Z chwilą zakończenia umowy własność urządzeń zostaje przeniesiona na klienta. W takim przypadku firma ESCO winna zapewnić rzeczywiste oszczędności, a jeżeli nie są one wystarczające do pokrycia obsługi długu to ESCO może spłacać różnicę.

Oszczędności paliwa są jednak dzięki takiemu rozwiązaniu mało spektakularne (realnie rzadko przekraczają 0,5 litra paliwa na 100 km), a w przypadku dynamiczniej jeżdżących kierowców wręcz niezauważalne. Z umów EPC korzystają także instytucje publiczne zgodnie z ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. KAPE oferuje kompleksowe doradztwo w zakresie zawierania przez instytucje publiczne takich umów oraz przygotowania całej inwestycji.Typowy projekt EPC jest przygotowywany przez przedsiębiorstwo usług energetycznych ESCO (ang. Energy Saving Company lub Energy Service Company). Zatem inwestor spłaca koszt inwestycji czy modernizacji z oszczędności w kosztach eksploatacji wynikających z działań inwestycyjnych lub modernizacyjnych. Kolejną niewątpliwą zaletą EVSa jest możliwość pracy w pełnym zakresie. Przez cały czas pracy żurawiem samochodowym system monitoruje kąty odchylenia wzdłuż osi pojazdu (wzdłużnej i poprzecznej!) i zabezpiecza go przed niebezpiecznym dla operatora dźwigu przechyleniem.

Wszystko to sprawia, że użytkownicy dróg coraz chętniej wybierają „elektryki”. Firma ESCO dostarcza rozwiązania umożliwiające obniżenie kosztu energii, a całkowite wynagrodzenie ESCO jest powiązane (częściowo lub całości) z efektywnością energetyczną wdrożonych rozwiązań. W tym kontekście firma ESCO może prowadzić przedsięwzięcia, mobilizować środku finansowe (niekoniecznie własny kapitał), oferuje usługi “pod klucz” (własne lub we współpracy z innymi graczami na rynku) i podejmuje ryzyko związane z poprawą efektywności energetycznej. FCEV (Fuel Cell Electric Vehicle) – auto w pełni elektryczne, które zamiast akumulatorów ma ogniowo paliwowe, w którym w czasie rzeczywisty, zachodzi proces zamiany wodoru w energię elektryczną.

Wiele zależy też od tego, jakie jest źródło energii używanej do ładowania akumulatorów. Im częściej pochodzi ona z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), tym szybciej pojazdy EV zyskują przewagę nad spalinowymi. W przypadku, gdy kierowca posiada w domu własną instalację fotowoltaiczną, to porównanie może wypaść jeszcze EUR/USD: Cena jest testowana przez wystarczająco silny poziom oporu korzystniej. Choć samochody elektryczne pojawiły się już w pierwszej połowie XIX wieku, tak naprawdę na renesans ich popularności musieliśmy czekać przynajmniej do roku 2000. Zdobycze tej technologii wciąż zyskują na popularności, a pojazdy napędzane energią elektryczną stają się elementem codziennego krajobrazu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *